Świetny plac?

2009-11-30  Madzia-

Plac Lotników to najlepszy zrealizowany obiekt w latach 1996-2008 w Szczecinie. – Ma znamiona świetnego europejskiego placu – mówi przewodniczący jury konkursu „Signum Temporis”

Nie jestem pewna, czy Gazeta pisze o tym samym placu Lotników, który ja mam na myśli? Jeśli tak, to wychodzi na to, że znamionami „świetnego europejskiego placu” jest wybetonowanie wszystkiego na równo i postawienie pomnika. Drugi taki świetny plac zrobili niedawno kawałek dalej, koło Bramy Królewskiej. Był tam bardzo przyjemny, zadrzewiony skwerek, a teraz jest wielka, wybetonowana (czy wyłożona płytami, whatever) przestrzeń z pomnikiem upamiętniającym tragiczne wydarzenie. Najwidoczniej tragizm wydarzenia nie idzie w parze z zielenią i wymaga pustyni dookoła.

Wychodzi na to, że nie znam się na architekturze krajobrazu. Bo na podstawie ww. placów wnioskuję, że szczyt urody miasta to gładka, betonowa powierzchnia, jak największa. Super. Wyobrażam sobie, jak idę tamtędy latem, w słońcu, bez odrobiny cienia, i od razu mam dość. Urocze place, doprawdy. Gdzie zrobią następny?

“Świetny plac?”, Komentarze: 1

  1. jo:

    Czemu od razu nie napisałaś, że to Plac z Koniem? Tak go kiedyś ochrzciłyśmy z Emilką. Zapamiętałam go jako świetne miejsce zabaw dla dziecka. Tyle tam schodków. I koń, co najważniejsze :)
    No, ale coś w tym jest, co piszesz, a mocno piszesz… Za mało zieleni, to prawda. A komentarz z gazety przesadzony.

Leave a Reply