Wylewanie dziecka z kąpielą, czyli jak PayPal rozwiązuje problemy

2010-05-18  Madzia-

Wspominałam już o tym parę dni temu na Facebooku, ale powtórzę ostrzeżenie: Zanim zgłosicie jakikolwiek problem do PayPala dobrze się zastanówcie. I uzasadnię obszernie.

Pewnego dnia przyszedł do mnie mail i powiedział, że na moim koncie w PayPal została dodana karta. Zdziwiłam się, bo nie dodawałam, przeprowadziłam szybkie śledztwo, nie uzyskałam żadnej wiedzy w temacie nowej karty, zatem, podejrzewając „nieautoryzowany dostęp do konta” – zmieniłam hasło i poszłam spać. A na drugi dzień wykonałam głupotę, za którą zostałam srogo ukarana, mianowicie zadzwoniłam do serwisu PayPal i zgłosiłam problem. Że o co chodzi i czy ktoś mi to może wyjaśnić. Pierwsze, co mi wyjaśniła pani na infolinii, to to, że właśnie niniejszym, zgodnie z procedurą bezpieczeństwa i dla mojego dobra, blokuje mi konto. Po drugie wyjaśniła mi, że żeby zostało odblokowane – muszę wykonać rozmaite czynności, w tym przesłać im kopię swojego dowodu osobistego oraz, uwaga, rachunku, na którym widnieje „Pani nazwisko i adres dokładnie w takiej formie, w jakiej pojawia się na koncie PayPal”. Nie otrzymuję takich rachunków. Czy może być książeczka ubezpieczeniowa? Może być. Wysyłam książeczkę. Otrzymuję maila, że nie, nie może być. Dzwonię. Otrzymuję propozycję udania się do najbliższej komendy policji i uzyskania od nich potwierdzenia adresu (a że spiszą go sobie z dowodu osobistego, bo skąd niby mieliby mieć, to już mało istotne). W końcu odnajduję swoje nazwisko i adres na fakturze z UPC, wysyłam, czekam.

I się doczekałam:

Po przeanalizowaniu Twojego konta PayPal zdecydowaliśmy, że jego działalność związana jest z nadmiernym ryzykiem i chcielibyśmy przerwać nasze stosunki handlowe w sposób najmniej zakłócający funkcjonowanie Twojej firmy.

Że co przepraszam? Oczywiście mail z automatu, bez podpisu, z adresu, na który nie można wysłać odpowiedzi. Kolejny telefon z prośbą o łaskawe wyjaśnienie, co ja im zrobiłam. Okazuje się, że zrobiłam im to, że połączenia na moje konto przychodzą z różnych adresów IP, w związku z czym stanowię potencjalne zagrożenie i do widzenia pani. Co z tego, że 80% internautów w Polsce ma zmienne IP, co z tego, że mam prawo łączyć się do własnego konta z dowolnego miejsca i adresu, co z tego, że to nie ma kompletnie nic wspólnego ze sprawą od której się zaczęło. Pan na infolinii oczywiście rozumie moją frustrację, oczywiście przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia do działu jakiegoś tam, oczywiście jest mu przykro.

I oczywiście po paru godzinach przychodzi mail, że decyzja jest nieodwołalna i cześć. Wyjaśnienie? Uzasadnienie? Hehe.

A najgorsze nie jest to, że mi uniemożliwili szybkie płatności, bo jak można gdzieś płacić PayPalem to przeważnie można i kartą i kij im w piasek. Ale to poczucie bezsilności w zderzeniu ze ścianą absurdu i biurokracji…

PS. W ramach odpowiadania na komentarze dodam, że nie miałam hasła „madzia1″, nie zostawiłam hasła przyklejonego na post-icie na monitorze w pracy, nie udostępniałam hasła nikomu i nie weszłam na stronę PayPal klikając w linka w przesłanym mailu, tylko normalnie wpisując adres w przeglądarce – a ta dodana karta tam rzeczywiście była.

“Wylewanie dziecka z kąpielą, czyli jak PayPal rozwiązuje problemy”, Komentarze: 35

 1. jo:

  Rany julek! Koszmar jakiś. Swoją drogą jestem chyba jedynym człowiekiem namiętnie korzystającym z internetu bez konta w Paypalu. Się zastanowię, czy w ogóle zakładać po takiej rekomendacji.

 2. milqin:

  Szok.

 3. Krzysiek Żdżański:

  Proponuję wrzucić to na wykop. Faktycznie zasady co do IP są bezsensowne, zamiast rozwiązać problem rozwiązali umowę. Wizerunkowy strzał w kolano. Wrzuć na wykop, jeśli ktoś to podchwyci to możliwe, że jeszcze Cię przeproszą.

 4. zabbo:

  bez kitu ale fail – ja bym to wykopal na bank…

 5. Anita:

  o kurczę… masakra jakaś

 6. mrouh:

  Właśnie, wykop to:-) Play, taka telefonia, zmądrzała od tego:-)

 7. Madzia-:

  Zabbo wrzucił na wykop :) Nie mam wprawdzie wielkich nadziei na zmądrzenie paypala, ale niech nas usłyszą ;)

 8. Franek:

  wykop już działa :)

 9. zabbo:

  Prosze kopać :)
  http://www.wykop.pl/ramka/369834/wylewanie-dziecka-z-kapiela-czyli-jak-paypal-nie-rozwiazuje-problemy/

 10. Madzia-:

  Dla uściślenia – na moim koncie faktycznie pojawiła się jakaś karta, nie mam pojęcia czyja. Wnoszę z tego, że naprawdę ktoś na moje konto się zalogował, ale po co dodawał tam kartę – nie mam zielonego pojęcia.

 11. no name:

  tak, potwierdzam. Mnie spotkala podobna sytuacja. Naturalnym odruchem bylo wykonanie rozmowy telefonicznej poniewaz wydawala mi sie najkrotsza i najbardziej skuteczna metoda na rozwiazanie problemu. Niestety nic nie daly – pani po drugiej stronie sluchawki odsylala mnie do dosylania dokumentow a w koncu stwierdzila ze nie jest w stanie nic zrobic.
  Dodatkowo rozmowy telefoniczne z mojego numeru byly traktowane jako niestandardowe i kosztowaly mnie prawie 70 zlotych – oczywiscie nie przyniosly zadnego rozwiazania. Postanowilam wiec zrezygnowac z korzystania z PayPala.

 12. krzysiek:

  Paypal jest bardzo dziwny. Pracuję w sklepie internetowym, w którym umożliwialiśmy (czas przeszły) płatność za towar. Klienci korzystali z tego, było trochę problemów z nimi itp., aż nastąpił final fail. Klient zamówił towar, zapłacił paypalem, towar otrzymał. Minął miesiąc i … paypal cofnął płatność, bo była podejrzana – WTF? – po miesiącu!. Klientowi zwrócili siano, a towar dawno używany i nie nadawał się do zwrotu. Takich sytuacji było kilka, więc zrezygnowaliśmy z ich usług. Klienci którzy dostali niespodziewany zwrot z paypala byli wyrozumiali i wpłacali nam na rachunek bankowy. PAYPALa nie polecam.

 13. Jotgie:

  PayPal to najbardziej szpiegowska firma na świecie! Mają Twoje dane osobowe (prawdziwe!), obroty (np. zakupy). A narzeka się na Google!

 14. ja:

  Powiem krótko. Przeczytałem co napisałaś i myślę, że albo jesteś jeszcze w gimnazjum albo nie nauczyłaś się jeszcze pisać po polsku. Twoje zdania są niegramatyczne, mało inteligentne i pełne błędów. Dziewczyno, wstyd i za głowę się łapię, jak można publicznie pisać na tak niskim poziomie.

 15. Rysiek:

  Ty masz prawo łączyć się z kontem skąd chcesz, oni mają prawo rozwiązać z Tobą umowę kiedy chcą.

 16. stranded:

  Jak miałaś hasło Madzia1 to sama jesteś sobie winna. Ba, PayPal nawet po przekroczeniu na koncie obrotu chyba w wysokości 3000zł blokuje konto i prosi o potwierdzenie tożsamości. Wysyłałem im chyba 10 różnych dokumentów tożsamości/rachunków bankowych, telefonicznych i dopiero mi te konto odblokowali.

  Tak po prostu działa PayPal.

  Ale z tą twoją blokadą to trochę przesada, pisz do nich ciągle i tyle.

 17. Marcin:

  mialem taka sama akcje, z tym, ze u mnie wystapila podczas proby autoryzacji karty – po prostu nie dość że karty nie autoryzowali to powiedzieli, ze blokują mi konto bo wg nich na podstawie niektorych zjawisk zaobserwowanych podczas procesu autoryzacji karty uznali, że działalnośc handlowa związana jest z nadmiernym ryzykiem.

  I tez kazali mi wysłać 1000 dokumentów + jakieś papiery podstamplowane przez policje żeby odblokowac konto i autoryzowac karte

  olałem ich jednak – ich strata

 18. Dariusz:

  Miałem bardzo podobny problem, również zablokowali mi konto po zmianie hasła. Przeszedłem cała procedur tak jak mi kazali (dowód itp.). Więc z cała przyjemnością, gdy je odblokowali, podziękowałem za współpracę raz na zawsze.

 19. offik:

  ja bardzo podobną sytuację miałem z moneybookers. Panu już podziękujemy, i proszę więcej się nie logować na naszym serwisie. nie ważne że konto miałem u nich od 2002r, i aktywnie z niego korzystałem w tym czasie.

 20. Madzia-:

  @ja – ooo, i do nas zawitał sfrustrowany anonim? A myślałam, że to mityczna postać :)
  @Rysiek – ano właśnie niekoniecznie jest tak, jak piszesz. Zdaje się, że odmawianie dostępu do usługi to dyskryminacja, cy cuś ;)
  @stranded – nie miałam hasła Madzia1 :)

 21. bachus:

  Ja miałem dość podobną absurdalną przygodę z bankiem AIB (Irlandia). Zostało zablokowane moje konto (dostęp internetowy). W momencie, kiedy udało mi się skonsultować z działem bezpieczeństwa banku (co nie było łatwe), dostałem tym bardziej absurdalną odpowiedź: wiele logowań z różnych adresów IP. Było to związane z łączeniem się przez kilka różnych VPNów w ciągu dnia…

 22. 0rb3l3k:

  Huh…Nie dziw się ,że zablokowali Ci konto i zakończyli współpracę ,gdyż ktoś nieautoryzowany łączył się z twoim kontem bez twojej zgody. Sprawdzili to i wyciągnęli wnioski ,że najwyraźniej kilka IP łączy się z twoim kontem i Ty nie masz o tym pojęcia i nie chodzi tu o zmienne IP. Nie chcieli się babrać w kłopotach jakie mogłyby wyniknąć z tego ,że ktoś się włamuje na Twoje konto czy korzysta z niego bez twojej zgody itd. i ‘usunęli problem’.

 23. Zuza:

  Strasznie to irytujące co piszesz – faktycznie człowiek bezsilny się czuje. Ja bym to do UOKiK-u zgłosiła.

 24. Madzia-:

  @0rb3l3k – dokładnie chodziło o zmienne IP i dostęp do konta już PO jego zablokowaniu. Były to połączenia moje, kiedy się logowałam, żeby przesłać dokumenty, zmienić hasło itd.
  @Zuza – zastanawiałam się nad tym, ale sama rozumiesz – tak mi się nie chce jeszcze tym sobie głowy zawracać, czasu tracić na nich :/

 25. Mariusz:

  Właśnie zamknąłem konto w paypalu, bye bye

 26. Brygada RR:

  Niestety z takimi ‘gigantami’ w branży trudno walczyć, a absurdalne decyzje i odpowiedzi z automatu to standard niestety. Miałem ostatnio podobny problem, choć z inną trochę sprawą i zakończyła się podobnie.

 27. Kamil:

  Droga koleżanko, to że konto zostało zablokowane to nic dziwnego, wchodząc z tego maila na konto paypal oddałaś komuś swoje dane do logowania.
  Mail z informacją o dodanej karcie służył tylko i wyłącznie wyciągnięciu Twoich danych.
  Co do zmiennego ip no to już głupota straszna ale co poradzić, paypal jest powiązany z kontem bankowym i kartami, wyobraź sobie jakie pretensje byś miała do paypal gdyby nagle odblokowali konto (do którego już ktoś się włamał i przypuszczalnie może to zrobić znowu) i nagle odkryłabyś, że zniknęło Ci parę tysięcy złotych z kart i konta. Każdy dba o własny tyłek i paypal robi to samo…

 28. Madzia-:

  @Kamil – a po czym wnosisz, że weszłam z maila? :) Bo akurat tak nie było, drogi Watsonie. Weszłam z normalnego adresu, a karta tam była dodana…

 29. Czarek:

  Podobna sytuacja jest z Google AdWords zbierasz kasę za wyświetlanie reklam, ale jak zbliżasz się do kwoty minimalnej (co w moim przypadku trwalo DWA lata) to blokują ci konto pisząc że wykryli nieprawidłowe kliknięcia. Na nic maile i tłumaczenie, że nie ty klikasz tylko odwiedzający stronę i mogą robić co chcą, sytuacja jest nieodwołalna i koniec. Duże firmy mają nas w dupie. Dla nich jesteśmy tylko trybikami do nabijania kasy.

 30. jadwiga:

  przeczytałam na Wykop.pl
  dzięki za info. omijam PP szerokim łukiem ale teraz to na 100% nie dam się naciągnąć.

  a tajemniczym @ja się nie przejmuj to pewnie jakiś sfrustrowany d…ek

 31. Liga:

  Mam wrażenie, że kopiowanie dokumentu tożsamości przez paypal jest niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych, a żądanie skanu rachunku jest jest zgodne z całą pewnością – poleceam zapoznać się np. z http://www.giodo.gov.pl/data/filemanager_pl/849.doc

  warto by chyba inspektorat tym zainteresować

 32. szarpaj:

  @stranded, @Kamil
  Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

  @Kamil
  Paypal wcale nie musi być aż tak bardzo powiązany z kontem/kartą. Można im kasę wpłacić przelewem i jedyne do czego będą mieli „dostęp” to numer konta z którego dokonano wpłaty. I jedyne, co może zniknąć, to kasa, którą masz na koncie Paypal. Do karty zazwyczaj można ustawić limit (dzienny, miesięczny). Jak ktoś nie potrafi zadbać o własne tysiące złotych zagrożone odpłynięciem, to już jego strata. (;

 33. o-len-ka:

  Straciłaś okazję ;) Zwyczajnie trzeba było skorzystać, zapłacić za swoje zakupy tą cudzą kartą ;) (dobra, dobra, żartuję no)

 34. Heniek:

  Czy plebs w końcu zrozumie, że systemom typu PayPal wcale nie chodzi o to, aby ludzie dzięki nim prowadzili interesy. Nawet nadmiarne ilość zakupów może wzbudzić u nich niepokój. :)

  Chodzi im wyłącznie o to, co złodziejskim bankom: Niech miliony ludzi na świecie ma u nas konta, ale najlepiej, aby za bardzo nie szaleli z przelewami, żeby przypadkiem nie wyczyścić do zera środków na koncie.

  Nie chodzi wcale o duży obrót na Twoim koncie – najlepiej, aby był jak najmniejszy. Ważne jest, aby te pieniążki tam były. Stąd masowe blokowanie kont, pod jakimkolwiek pozorem. Wake up motherfuckers!

 35. Maras:

  Witam

  Witam serdecznie. Mi tak że Paypal zablokował pieniadze na bagatela 50 000zł. i przez 90 lub 180dni jak sobie tego za życzą to ich nie zobaczę !!! Tłumaczą sie że wszystko musi być dokładnie sprawdzane a ja się zaliczam do podwyższonego ryzyka :)

  Przyjmuje pieniądze za pośrednictwem Paypal już od prawie dwóch lat,i nie było żadnych problemów. Konto mam zweryfikowane i zarejestrowane jako biznesowe.
  Zauważyłem że Paypal chroni bardziej kupujących niż firmy na których zarabia i dzięki nim żyje !!!

  Czy możecie mi polecić jakieś konkurencyjne firmy które również pośredniczą w odbiorze płatności? Jestem sprzedawcą Biznesowym na Ebay. I na tym serwisie sprzedaję swój towar.

  Pozdrawiam

Leave a Reply