Przeczytane: M.Madera „Ślimaki z ogródka”

2007-02-04  Madzia-

Druga część „Przyjaciół” jest smakowicie gruba. W trakcie lektury okazuje się dużo mniej zabawna od pierwszej, za to ma więcej fabuły i rozważań o życiu, przyjaźni, miłości, związkach albo o tym, że warto mieć więcej niż jedno dziecko. Ten ostatni temat akurat ostatnio poruszałam w rozmowach z Asią i Ewą, i fragmenty książki okazały się w pewnym stopniu potwierdzać moje przemyślenia w tej sprawie.

Fabuła toczy się dwutorowo. Oprócz Marty, która była narratorką „Przyjaciół”, pojawia się Dominika. Ma być dla Marty jakby przeciwwagą, a jednocześnie mocno są podkreślane ich podobieństwa. Niestety, wybryki Dominiki pod koniec książki zaczynają nużyć. O ile przy pierwszych stronach byłam mocno przejęta jej losem, to po bliższym poznaniu jakoś przestałam się przejmować tym, czy w końcu uda jej się ułożyć sobie życie, czy nie. Za dużo numerów wycina, żeby dało się uwierzyć, że to tak zupełnie nie jej wina, te nieszczęścia.

Znowu czytało się szybko i przyjemnie, od czasu do czasu można było się pośmiać z kolejnych historyjek o dzieciach i kotach, albo o kangurze, który ukradł marynarkę. Trochę jest tam banałów, ale ta książka nie ma być wielką księgą mądrości, tylko sympatycznym czytadłem. I jest, a oprócz tego można się czasem uśmiechnąć nad trafnością tych banałów. Np. takich:

To właśnie jest najlepsze w starych znajomościach. Nie musisz tłumaczyć swojego zachowania psychoanalizą domowej roboty: „Bo mój dom… Bo moja matka…”. One dokładnie wiedzą, jak zachowywała się twoja matka, i jak wyglądał twój dom. Nie musisz rozszarpywać na strzępy wspomnień, bo macie te same wspomnienia.

Czy nie tak, moje kochane? :)

“Przeczytane: M.Madera „Ślimaki z ogródka””, Komentarze: 6

 1. filif:

  dobra, udalo ci sie (chcac nie chcac) – zareklamowalas. przeczytam ;)

 2. Madzia-:

  Ale zacznij od „Przyjaciół”. Pożyczyć? :)

 3. filif:

  poprosze ;]

 4. ewas:

  No, ja też chcę. Tym bardzie, że właśnie zamawiam „Ślimaki”. A może nie zamawiać?

 5. asia:

  Cytat – bomba. Wlasnie dlatego chyba nie mam ochoty nawiazywac nowych przyjazni. Tlumaczyc wszystko od poczatku… ludzie!!!

 6. Madzia-:

  A ja, może dlatego, że cierpię akurat na brak kontaktów międzyludzkich (mam na myśli kontakty z dorosłymi ludźmi), chciałabym się z kimś zaprzyjaźnić… no może na początek po prostu pogadać ;) Ale jakoś nie wychodzi, pewnie głównie przez moje lenistwo.

Leave a Reply