Tajemnica twierdzy szyfrów

2007-09-08  Madzia-

Obejrzałam wczoraj w TVP1 pierwszy odcinek serialu kryminalno-sensacyjno-historycznego „Tajemnica twierdzy szyfrów”. Rzecz się dzieje w czasie II wojny światowej i dotyczy maszyny deszyfrującej. Scenariusz pisał Bogusław Wołoszański, więc pewnie mniej więcej trzyma się prawdy historycznej, chociaż jak dla mnie mógłby być dowolnie bzdurny, bo, no cóż, na merytoryczne elementy w filmach zwracam raczej mało uwagi – pod warunkiem, że całość jest fajna.

Ten pierwszy odcinek nawet był całkiem całkiem – chociaż oczywiście niewiele się jeszcze działo (i większość scen w nocy – nic kurka nie widać…), takie zawiązanie akcji i przedstawienie osób. Ruskiego oficera gra pan Jędrula, niemieckiego oficera gra mąż Judyty, Paweł Małaszyński jest Hansem Klossem, Borys Szyc wrednym SS-manem („okrutny Untersturmführer Matheas Beer”), a Karolina Gruszka spiskującą kelnerką. Z bilbordów wiem, że pojawi się jeszcze Karol Krawczyk jako kolejny Niemiec oraz drewniany Paweł Deląg.

Z uwag Sławka – Szyc mówi jak dresiarz, a Niemcy mają fajne mundury (no, fajne, faktycznie). I jeszcze zamek jest fajny, w którym się dzieje część akcji. Natomiast nie mogę zrozumieć jednej rzeczy, może mi ktoś wytłumaczy – montują kolesiowi (Małaszyńskiemu) w pokoju masę podsłuchów (w każdym żyrandolu, szufladzie, w łóżku, radiu…): tylko PO CO? Przecież nie będzie sam do siebie recytował szpiegowskich tajemnic, telefonu w pokoju nie ma, a kogoś obcego tam nie sprowadzi, bo to strzeżona i wielce tajna kwatera. Co oni chcą podsłuchiwać, jak chrapie w nocy?

Nie pamiętam, kiedy ostatnio oglądałam w telewizji jakiś serial od początku do końca – może nigdy? Mam nadzieję, że „Tajemnica…” okaże się rzeczywiście tajemnicza i wciągająca.

“Tajemnica twierdzy szyfrów”, Komentarze: 4

 1. jo:

  Fascynujący opis, aż żal mi, że nie mam polskiej telewizji. Najbardziej zaintrygował mnie drewniany Paweł Deląg :)

 2. slawek-:

  Tak jak świętej pamięci Roman Wilhelmi pozostanie dla mnie zawsze gospodarzem domu – Stanisławem Aniołem, tak Paweł Deląg na zawsze będzie prawdziwym gangsterem – Jarosławem Psikutą, bez „s” :D

 3. Madzia-:

  Jo: „Serial będzie także dostępny w Internecie, gdzie pod adresem twierdzaszyfrow.itvp.pl widzowie będą mogli zobaczyć kolejne odcinki tydzień przed ich premierą antenową. ”
  Tylko Ty możesz mieć problem na swoim łączu :(
  Ale nie martw się, jak będzie fajny, to na pewno wydadzą na DVD, to Ci kupię :*

 4. Justyna:

  Film według mnie jest fajny aktorzy dobrze dobrani :) a najlepiej to chyba Małaszyński :* Pozdro

Leave a Reply